Zjištění MAC adresy

V dnešním článku se podíváme jak provést zjištění MAC adresy. MAC adresu může ještě stále chtít některý poskytovatel internetových služeb (ISP). MAC adresa je jedinečné číslo, které přiřadil již výrobce danému síťovému prvku. MAC adresu nemají jen síťové karty, ale  všechna síťová zařízení, tedy i switche, routery, VoIP brány apod..

V systému Windows Vista, Windows 7,8 či Windows XP stiskněte tlačítko Start a klikněte na položku Spustit. Do prázdného pole napište cmd a potvrďte.
Poté naskočí příkazový řádek operačního systému. Zde zadejte příkaz ipconfig /all. Následně se vypíší informace o všech síťových prvcích v PC či notebooku. Najděte typ karty ( v ukázkovém příkladě se jedná o Realtek RTL8168B/8111B Family). Řádek Fyzická Adresa obsahuje právě MAC adresu daného zařízení.

1spustenicmdcmd_win7ipconfigbmp

Jak zjistit MAC adresu routeru, switche či jiných externích zařízení ?
Na drtivé většině zařízení je MAC adresa na štítku ve spodní straně hardwaru.
Pokud tomu tak není připojte se do administrace, kde bývá adresa uvedena v informacích.

 

11 komentářů u „Zjištění MAC adresy

 1. retiree

  Dík za info, jenže já si na druhý stroj MUSEL nacpat Ubuntu, na drátové síti běží, nebyl ani problém jej napojit na domácí WiFi – ale po aktutalizaci chce ještě „klonovaná adresa MAC“ – nevím, jak ji zjistit.Pomůže mně zde někdo ? (Na linuxových stránkách jsem neuspěl.) Dík předem.

  1. Viktor

   S tímto problémem jsem se u Ubuntu a linuxu obecně nesetkal. Prostě zapojíš kabel/připojíš se přes wifi k routeru a jeho DHCP server ti přidělí vnitřní IP adresu. Toť vše, nic s MAC adresou se v tomto případě nedělá. MAC adresu síťové karty použiješ např. když chceš danému zařízení přidělit vnitřní IP na stálo.

 2. budikman

  Bohužel mi to nepomohlo.Při spuštění poččítače s windows 8,1 mi to v hledání cmd adresu nenajde.Nachází to spoustu souborů s cmd příponou a nevím jakou mám zadat.I tak děkuji.

 3. Pingback: Zapínání počítače pomocí Amazon Alexa - Robotop

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *